رئیس اتحادیه آهن ‌فروشان استان کرمانشاه با اشاره به رشد شدید نرخ محصولات فولادی پس از اجرای شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد بیان کرد: با اجرای شیوه‌نامه جدید، قیمت‌ها حدود دو هزار تومان افزایش پیدا کرد، ولی بازار کرمانشاه همچنان نیمه‌ تعطیل است و اخیرا  فعالیت خاصی نداریم؛ زیرا وقتی مشتری در بازار نباشد، کاهش یا افزایش قیمت محصولات تاثیری بر وضعیت رکودی بازار نمی‌گذارد.

وی با اشاره به کاهش قدرت خرید مردم در  سال‌های اخیر ادامه داد: در بازار آهن، عرضه و تقاضا با یکدیگر همخوانی ندارد. به طوری که مصرف‌کنندگان محصولات فولادی به حداقل نیاز خود در این روزهای سرد زمستانی رسیده‌اند و میزان خرید و فروش‌ها کمتر شده است و بازار دیگر کشش افزایش قیمت‌ها را ندارد؛ اما از سویی دیگر، عرضه‌کننده ها بدون توجه به این مساله، نرخ محصولات خود را همچنان افزایش می‌دهند.

به گزارش آهن پرایس، نزدیک سه هفته از ابلاغ شیوه‌نامه جدید دولت برای ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد می‌گذرد و دراین مدت این زنجیره، مخالفت‌ها و حمایت‌های متفاوتی را نسبت به این شیوه‌نامه اظهار داشته‌اند. در این میان اما هفته گذشته، تعیین نابهنگام قیمت شمش در معاملات بورس کالا براساس شیوه‌نامه جدید، باعث ایجاد آشفتگی در بازار فولاد کشور شد؛ به نحوی که حتی تا پایان معاملات روزهای گذشته بازار آزاد آهن نیز شاهد رشد بیش از اندازه نرخ مقاطع طویل فولادی و محصولات حوزه لوله و پروفیل به دلیل بالا بودن قیمت پایه فولاد در بورس کالا بودیم.

وی همچنین درباره پیش‌بینی خود از روند قیمت آهن‌آلات در ماه‌های اخیر نیز افزود : قیمت فولاد، رابطه مستقیمی با نرخ دلار دارد و اگر قیمت دلار افزایشی باشد، نرخ محصولات فولادی نیز رو به افزایش خواهد بود. البته باید توجه داشت در روزهای سرد زمستان، میزان عرضه و تقاضا با یکدیگر همخوانی ندارند، اما قطعا کارخانه‌های بزرگ تولیدکننده فولاد مثل فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان تاثیر زیادی بر قیمت محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد دارند و قطعا رشد قیمت محصولات این کارخانجات در ماه‌های آینده همچنان بازار آهن را متلاطم نگاه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *